Partajul averii

8 decembrie 2019 118

Buna ziua. In timpul casatoriei, a fost construita o casa pe un lot mostenit de unul din soti. La constructia casei au participat parintii si copilul. Cum se imparte casa dupa divort?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

În primul rând casa urmează a fi partajată între persoanele ce-i aparțineau cu drept de proprietate adică între co-proprietari, iar la cele din urmă persoanele care au participat la construcția ei urmează doar să facă dovada aportului contribuit ce le oferă dreptul la contravaloare în bani sau chiar la... mai detaliat careva sume bănești dacă există înscrisuri confirmative (bon, facturi etc.)

9 decembrie 2019

Iar lotul de teren pe care este construita casa ? Lotul a fost mostenit doar de unul dintre soti .

9 decembrie 2019