Partajul averii

9 aprilie 2020 166

Buna ziua. Am casa si documentele sunt pe numele meu. Un an in urma m-am casatorit, dar acum vrem sa divortam. Sotia poate sa pretinda la jumatate de casa?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Ion,

Dacă casa a fost procurată în timpul căsătoriei atunci ea o să fie partajată. Se prezumă că cotele-părți sunt egale, însă prin probe în instanță ele pot fi modificate.

10 aprilie 2020
  • Jurisconsult

Dl. Ion, consultați legea Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor
(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către... mai detaliat unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.
(2) Lucrurile de uz personal (îmbrăcămintea, încălţămintea şi alte obiecte), cu excepţia bijuteriilor de preţ şi altor obiecte de lux, sînt proprietate personală a soţului care le foloseşte, indiferent de timpul şi modul de dobîndire. Dl. Artur din mesajul dl. Ion, ultimul a procurat casa pînă la căsătorie, ce felde modificare v-a fi în instanță, asta nu mai atunce dacă cucona soție v-a dovedi că a făcut investiții, poate să mai aibă modificări, succese dl. Ion.

11 aprilie 2020