Partajul dupa 14 ani de la divort

21 iunie 2024 3

Buna ziua. Parintii meu au divortat acum 14 ani. Atunci mama nu a cerut partajul casei pentru ca tata a amenintat-o sa nu sa se apropie de casa. Noi locuim peste hotare si nu mai mergem acasa de atunci, insa avem resedinta acolo. In ultimul timp, tata vrea sa ne retraga viza de resedinta. Poate mama acum sa ceara prin instanta partajarea bunului mentionat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ana, da desigur, că e în drept peste 14 ani să ciară partajarea casei.nu mai că ea trebuie să dispună de documentele corespunzătoare pentru a începe așa ceva.

21 iunie 2024