Partajul unei datorii asumate de fosta soție fără știrea mea

4 iulie 2024 3

Bună ziua! Acum 2 ani, am avut ordonanță de protecție pentru 30 zile. În această perioadă, fosta soție s-a pregătit de divorț și fără știrea mea a contractat un credit de la banca. Acum în judecată, ea cere ca eu să restitui jumătate din suma împrumutată, chiar dacă nu a folosit banii în cauză pentru nevoi de familie. Desfacerea căsătoriei a avut loc după contractarea creditului menționat. Menționez că în timpul aplicării ordonanței am contribuit cu bani pentru întreținerea copilului. Poate instanța să-i accepte cererea?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Boris, îți spun informația e puțină, trebuie de citit însuși cererea prezenta și înaintată de soție în judecată pentru a o citit, categoric să-ți răspund nu face și nu asculta pe nimeni, o să fie avocați deștepți, care o să-și propue servicilelor lor, ai dreptul să te gândești, ce... mai detaliat și cum. E o chestie delicată, te gândești și mai revii.

6 iulie 2024