Partajul unui apartament în cazul unui cuplu cu minor afectat de autism

9 septembrie 2020 49

Bună ziua. Părinți mei au divorțat de comun acord. Ei au un apartament pe numele ambilor. Mama mea vrea să îl vândă și să împartă banii, dar tata nu vrea, vrea s[p[streze tot apartamentul. Mama mea vrea să facă partajul, în cadrul căruia să țină cont de faptul că ei au o fiica minoră cu autism. În plus, tata a avut mai multe restricții de a se apropia de apartament și de ele pentru violență fizică și amenințări, Întrebarea este următoarea: ce drepturi au mama și sora mea în urma partajul? Ce acte trebuiesc și care sunt costurile? Mulțumesc frumos.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
dacă proprietari a apartamentului sunt doar părinții, doar aceștia hotărăsc soarta imobilului, făra a fi implicați copii sau terții, dacă nu există o altă condiție/contract/hotărîre.
Partajul poate avea loc amiabil prin răscumpărare de una dintre părți a cotei, sau vînzarea integrală a apartamentului și împărțirea banilor.
Dacă nu se clarifică amiabil, atunci... mai detaliat este vorba doar de instanța de judecată.

11 septembrie 2020