Partajul venitului obținut din vânzarea unor acțiuni obținute în mod gratuit de către unul din soți

5 mai 2022 34

Bună ziua. În caz de divort, venitul obținut din vânzarea unor acțiuni în compania în care lucrez (pe care le-am primit cu titlu gratuit) se partajeaza între soți?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Elena.

Da desigur se partajează acțiunile ca și orice bun imobil dacă venitul este obținut după încheierea căsătoriei. Legea nu prevede excepții la proprietatea comună în devălmășie a soților la acest capitol.

7 mai 2022