Parte din averea bunicilor?

13 februarie 2019 38

Bună ziua! Părinții mei au divorțat acum 18 ani. Tatăl meu s-a recăsătorit și cu soția a doua au o fata, dar acum câteva luni au divorțat! Iar acum câteva săptămâni tatăl meu a decedat! Țin să menționez că din prima căsătorie mai are un băiat și o fata! Tatăl meu a locuit in casa bunicilor! Acum fratele tatălui a luat casa in care locuia tatăl meu și a scos-o la vânzare ! Tatăl meu au fost trei frați, tata a decedat, unul e în viață, iar altul e dat in căutare! Intrebarea e: care este partea noastră din averea din acea gospodărie, noi fiind copiii tatălui decedat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
După decesul bunicului, dacă nu există un testament, iar casa a aparținut integrala acestuia, atunci fiecărui dintre frați îi revine cite 1/3 cotă parte din imobil, astfel, fratele ,nu poare vinde pînă nu se clarifică cu moștenirea.
În lipsa tatălui, moștenitori sunt copii acestuia și soția.
În calitate de copii ai... mai detaliat tatălui decedat, 1/3 cotă parte ce revine acestuia, urmează sa se împarte între copii.
Copii pot fi înscriși ca coproprietari, sau pot renunța în favoarea cuiva cota sa parte.

13 februarie 2019