Participare la privatizare

31 martie 2020 112

Am inceput privatizarea apartamentului. In certificat suntem 3 proprietari: mama, eu si fratele meu care are datorii la mai multe firme de creditare. Privatizarea nu s-a incheiat, dar executorul judecatoresc ameninta cu sechestrul apartamentului. Fratele a scris la cadastru cerere de renuntare la privatizare ca sa nu participe, dar notarul nu a dorit sa autentifice cererea de renuntare. A spus ca el este considerat coproprietar chiar daca nu am terminat privatizarea. Cum poate el singur sa obtina certificat ca nu participa la privatizare? Este revocabila prima lui cerere la cadastru cand s-a inscris si el ca participa la privatizare? Multumesc din suflet!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Va recomand sa va adresati la autoritatea care organizeaza procesul de privatizare/ la autoritatea de la care se privatizeaza bunul.
Ei trebuie sa aiba o comisie de privatizare.

30 aprilie 2020