Participare la sedinta de judecata deschisa fara citare

20 iulie 2016 76

Cum pot sa particip intr-o sedinta de judecata deschisa confirm art 179 al codului contraventional? Nu am fost citata la judecata, dar vreau sa-mi expun pozitia si situatia, fiindca sunt persoana, care a facut plingerea si ce acte trebuie sa prezint?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Olga Saveliev
  • Avocat

Tatiana, urmeaza sa aflati in cancelaria judecatoriei care examineaza cauza sau pe site-ul acesteia (http://instante.justice.md) data si ora sedintei. Daca aveti calitatea de victima in procesul contraventional, instanta va fi obligata sa va audieze. Daca nu, si examinarea cauzei are loc in sedinta publica - atunci aveti dreptul sa fiti... mai detaliat prezenta in sala de judecata.
Trebuie sa aveti cu dvs. buletinul de identitate si documentele relevante pentru acest caz.
Totusi, pentru a va proteja mai eficient drepturile in cadrul unui proces de judecata, ar fi bine sa apelati la asistenta juridica calificata din partea unui avocat.

20 iulie 2016