Participarea în calitate de fondator la mai multe întreprinderi individuale

7 august 2017 77

Împreună cu soția sunt co-fondator la o înreprindere individuală. Pentru a beneficia de oportunități noi, aș dori adițional să mă înregistrez ca întreprinzător individual. Există vreo limitare impusă prin lege sau alte acte normative pentru a acest pas?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Nu există o interdicție la nivel de lege în acest sens. Mai mult decât atât, sunt mai multe cazuri în care una și aceeași persoană este fondator sau cofondator a două întreprinderi individuale.

În concluzie, d-voastră aveți posibilitatea dată.

Succese!

7 august 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Articolul 30. Refuzul înregistrării întreprinzătorului
individual
(1) Înregistrarea de stat a întreprinzătorului individual nu se admite în... mai detaliat cazul în care:
a) persoana fizică este deja înregistrată în calitate de întreprinzător individual;
http://lex.justice.md/md/326009/
****
Legislaţia actuală nu cunoaşte aşa formă organizatorică "întreprindere individuală". Termenul (schimbat vreo 15 ani în urmă) este "întreprinzător individual", care este o calitate personală a unei persoanei fizice, la fel cum este o licenţă de notar sau de avocat.
Prin urmare, dvs nu "fondaţi o întreprindere" cum aţi fonda un SRL, ci "vă înregistraţi" în calitate de întreprinzător, o singură dată.

7 august 2017