Pasaport alb

4 iulie 2023 3

Buna! Ma aflu in Germania de 9 luni. Daca fac pasaport alb si plec din Germania pe calea aeriana, autoritatile germane pot afla ca am depasit termenul maxim de 90 zile de aflare in UE?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Identificarea persoanei se face în baza idnp, nume prenume, anul/data nașterii, respectiv chiar de veți avea în loc de pașaport obișnuit un pașaportul alb, autoritățile oricum vă identifică cînd ați intrat în țară.
Respectiv și cu pașaport alb, există probabilitatea să vă penalizeze pentru depășirea termenului de 90... mai detaliat zile.

5 iulie 2023