Pasaport alb

18 iulie 2023 3

Buna ziua. Ma aflu peste hotare cu pasaport biometric si am depasit termenul maxim de sedere. Daca fac pasaport alb, pot zbura pana in Iasi? Sau trebuie sa am zbor direct spre RM?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă de la Iași doriți să ajungeți în Moldova pe cale terestră cu titlu de călătorie (pașaport alb) veți avea nevoie de viză.
Dacă în Iași va fi doar o escală spre Chișinău, nu aveți nevoie de viză pentru tranzitare.
Citiți informația din rubrica precizări:
https://austria.mfa.gov.md/ro/content/titlu-de-c%C4%83l%C4%83torie-pa%C8%99aport-alb

19 iulie 2023