Pasaport anulat

24 iulie 2018 37

Sotului i-a fost anulat pasaportul. Poate sa fie din cauza ca isi face cetatenie rusa? A obtinut nu demult permis de sedere pe 2 ani in Russia si a plecat in Moldova cu pasaportul strain, iar la intoarcere i s-a spus ca este anulat. Unde sa se adreseze si cum ar putea parasi tara fara pasaport?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresați-vă la ambasada emitentă a pașaportului pentru a obține informație detaliată despre faptul dat deoarece în RM este permisă dubla cetățenie ceea ce înseamnă că obținere pașaportului rus nu duce la anularea celui moldav.

30 iulie 2018

In RM este permisa dubla cetatenie, insa in Russia nu. De aceea este oblgatoriu de scris cerere de refuz. Dar din cite stim RM nu anuleaza in asa caz. La noi sa primit ca au anulat, si sotul a fost nevoit sa obtina titlu de apatrid si sa si faca... mai detaliat titlu de calatorie. Acum alta problema ca nu poate deschide viza turistica cu asa pasaport.

4 august 2018