Pasaport biometric

2 martie 2018 52

Care este diferenta dintre pasapotrul biometric nou si cel vechi? E adevarat ca avand unul nou poti sa-ti faca contract de lucru peste hotare, de exemplu in italia?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Pavel Digori
  • Student

Salut Cristina!
1) Dacă vă referiți la pașapoartele biometrice de tip nou emise de Agenția Servicii Publice din 5 februarie 2018, atunci noile documente se deosebesc prin faptul că au un grad sporit de protecție, dar și un design nou. Conţinutul informaţional al acestora corespunde cerinţelor internaţionale şi legislaţiei din domeniul... mai detaliat protecţiei datelor cu caracter personal. Acestea permit procesarea datelor biometrice și a semnăturii electronice.
2) Cu referire la faptul dacă poți face contract de muncă peste hotare, nu s-au schimbat careva condiții, astfel potrivit Regulamentului (UE) 2016/399 cu privire la Codul Uniunii privind regimul de trecere a frontierelor de către persoane (Codul Frontierelor Schengen), pentru șederile preconizate pe teritoriul statelor membre UE, aveți posibilitatea de a vă situa pentru o perioadă de maximum 90 de zile în orice perioadă de 180 de zile. De asemenea, liberalizarea regimului de vize permite doar călătorii pentru o perioadă scurtă, fără dreptul de muncă, studii, reîntregirea familiei sau alte scopuri.

2 martie 2018