Pasaport pentru copil minor

11 octombrie 2019 373

Buna ziua. Eu cu tatal copilului nu suntem casatoriti si nici nu locuim impreuna. Eu vreau sa-i fac copilului pasaport ca sa iesim de revelion din tara. Pot eu fara permisiunea tatalui sa-i fac copilului pasaport si pe cat timp pot iesi cu copilul din tara fara acordul tatalui?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Cererea de eliberare a pașaportului pentru copilul minor poate fi depusa doar de către unul din reprezentanții legali ai minorului.
Puteți ieși cu copilul din țară fără acordul tatălui doar pentru un termen de pana la 3 luni.

12 octombrie 2019