Pasaport roman pentru copil minor cu parinnti divortati

8 august 2018 75

Buna. Am un copil in varsta de 4 ani sunt divortata. Tatal copilului nu participa cu nimic la cresterea copilului, in afara de pensia alimentara pe care o achita foarte rar, nu in fiecare luna. In doi ani i-a trimis 2 colete. Si o vede cand revine in tara, altceva nimic. Eu vreau sa fac pasaport roman copilului, iar el din principiu nu vrea sa dea acordul. Pot da in judecata, am ceva sanse sa castig procesul pentru a-l obliga sa faca declaratia?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Situația descrisă ar odentifica 2 forme de rezolvare și dor prin judecata:
Decăderea tatălui din drepturile părintești,
sau
Obținerea unei hotărâri judecătorești care ar înlocui necesitatea exprimării acordului de către tată, hotărîrea servind drept acord.
În final, o posibilă variantă ar fi să negociați și să obțineți acordul soțului pe cale extrajudiciară, ținănd... mai detaliat ambele părți împăcate.

22 august 2018