Pașaportul automobilului

28 decembrie 2017 113

Eu am auzit ca nu e nevoie de alt act decât de pașaportul automobilului. Pur și simplu la noi unii agenți de patrulare se folosesc de noile modificări care nu sunt cunoscute încă de toți și încearcă sa 'scoată' bani din conducătorii auto.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Referitor la aspectele ce țin de prezentarea documentelor de la automobil, în conformitate cu art. 10, punct 2, al Regulamentului Circulaţiei Rutiere, aprobat prin HG nr. 357 din 13.05.2009, persoana care conduce un autovehicul trebuie să posede şi, la cererea angajatului poliţiei ori a ofiţerului echipei mobile a Serviciului Vamal,... mai detaliat este obligată să înmîneze pentru control:
a) permisul de conducere perfectat pe numele său, valabil pentru categoria (subcategoria) din care face parte autovehiculul condus;
b) certificatul de înmatriculare (înregistrare) a vehiculului;
d) actele referitoare la natura şi masa încărcăturii, în cazurile stabilite de legislaţie.

http://lex.justice.md/md/331491/

28 decembrie 2017