Pasii necesari pentru legalizarea unui depozit

5 decembrie 2018 84

Buna. Spuneti-mi, va rog, ce trebuie sa fac ca sa inregistrez in documentele casei un depozit (cu fundament) de apr. 50 m2, construit acum 8 ani pe terenul propriu de langa casa? Cat ma va costa? Si daca il las neinregistrat, ce urmari pot avea? Multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
In general, Legea nu prevede vreo procedura pentru autorizarea post factum a unei constructii.
Pentru construcții neautorizate, se risca o sanctiune contraventionala sub forma de amenda si obligarea de demolare.

Găsiți un raspuns la întrebare similară aici:
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/balcon-extins

6 decembrie 2018