Patenta pentru "Fotografierea, confecţionarea şi vânzarea fotografiilor, executate în mod individual, servicii video"

23 februarie 2024 3

Bună ziua. Este posibil ca detinătorul patentei pentru "Fotografierea, confecţionarea şi vânzarea fotografiilor, executate în mod individual, servicii video" să presteze servicii de instruire în fotografiere? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Conform Legii 93 din 15-09-1998 cu privire la patenta de întreprinzător: Patenta de întreprinzător, denumită în continuare patentă, este un certificat de stat nominativ, ce atestă dreptul de a desfăşura genul de activitate de întreprinzător indicat în ea în decursul unei anumite perioade de timp.
Astfel, aveți dreptul să... mai detaliat desfășurați activitatea care este indicată în patentă. În cazul intruirii în fotografie trebuie să dețineți patentă pentru genul de activitate: pct. 2.13. Predarea şi meditarea diferitelor discipline, cu excepţia muzicii, coregrafiei şi artelor plastice (instruire individuală sau în grupe cu un număr de pînă la 20 persoane) .

24 februarie 2024