Patentă pentru prestarea serviciilor de manichiură-pedichiură

19 martie 2024 3

Bună ziua. Este posibil să perfectez patenta și să prestez servicii de manichiură-pedichiură acasă, sau este neapărat nevoie să iau în arenda un spațiu separat? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Conform Legii cu privire la patentă: Patenta conţine următoarele elemente:f) domiciliul stabil al titularului patentei;g) locul de desfăşurare a activităţii în baza patentei pentru cazurile în care condiţia respectivă se reglementează.
(7) Titularul patentei este obligat:
a) să respecte ordinea stabilită de desfăşurare a activității indicate în patentă, normele... mai detaliat sanitare, normele de protecţie contra incendiilor, să îndeplinească alte cerinţe ce se referă la genul de activitate respectiv;
b) să desfăşoare activitatea numai în locurile permise în aceste scopuri de regulamentul de desfăşurare a activităţilor de comerţ în localitatea respectivă, aprobat de consiliul local.

Astfel, dacă asigurați condițiile sanitare și alte cerințe ce țin de acest gen de activitate, e posibil de desfășurat activitatea și acasă.

20 martie 2024