Patiserie

26 martie 2024 3

Bună ziua! Pentru deschiderea unei patiserii în Chișinău, pentru comercizlizarea diferitor tipuri de deserturi, este obligatoriu ca proprietarul să dețină diploma de bucătar, sau este suficient să angajeze persoane cu instruire și experiență în domeniul vizat? Mulțumesc pentru ajutor.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Pentru deschiderea unei patiserii și comercializarea deserturilor, proprietarul nu este neapărat obligat să dețină o diplomă de bucătar. Cu toate acestea, este important ca afacerea să respecte regulile și cerințele de siguranță alimentară stabilite de autoritățile locale.

În general, angajarea persoanelor cu experiență și instruire în domeniul patiseriei poate... mai detaliat fi o soluție practică. Aceste persoane ar trebui să fie capabile să prepare deserturile în conformitate cu standardele de calitate și siguranță alimentară, iar proprietarul ar trebui să se asigure că personalul este bine instruit și că afacerea respectă toate regulile aplicabile.

27 martie 2024