Pătrunderea minorilor în casă

10 aprilie 2023 94

Bună ziua! Doi minori au pătruns în casa mea de la țară și au cauzat daune materiale, și anume au spart erestre, au stricarat mai multe lucruri etc. Acțiunile menționate constituie contravenție sau infracțiune? Pot depune plângere la politie și mai târziu să o retrag, dacă mi se repară pagubele? Care sunt consecințele și ce as putea face în situația descrisă?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Maria.
Depinde de vîrsta minorilor. După 16 ani sunt pasibili de răspundere atît contravenţională cît şi penală.
Depinde de prejudiciul cauzat şi toate acţiunile ce le-au făcut. Cel puţin ar părea să fie posibil de calificat ca violare de domiciliu conform codului penal.
Pentru prejudiciul cauzat de minori răspund material părinţii.
Dacă... mai detaliat minorii nu au vîrsta de 16 ani nu vor putea fi sancţionat penal ci doar vor fi luaţi la evidenţă.

Codul penal prevede:
Articolul 179. Violarea de domiciliu

(1) Pătrunderea sau rămînerea ilegală în domiciliul sau în reşedinţa unei persoane fără consimţămîntul acesteia ori refuzul de a le părăsi la cererea ei, precum şi percheziţiile şi cercetările ilegale,

se pedepsesc cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 100 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

10 aprilie 2023
  • Jurisconsult

Buna Maria, în afară de celea menționate de colegul meu dl. Sergiu, eu mai atențuionezi, că legea penală și contyravențională vă permite DVS să mergiți și la împăcarea părților condorm Codului penal Articolul 109. Împăcarea

(1) Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru o infracţiune uşoară sau... mai detaliat mai puţin gravă, iar în cazul minorilor, şi pentru o infracţiune gravă infracţiuni prevăzute la capitolele II – VI, la art.264 alin.(1) din Partea specială, precum şi în cazurile prevăzute de procedura penală, dacă persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa sa nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca rezultat al împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani.

(2) Împăcarea este personală şi produce efecte juridice din momentul pornirii urmăririi penale şi pînă la retragerea completului de judecată pentru deliberare.

(3) Pentru persoanele lipsite de capacitate de exerciţiu, împăcarea se face de reprezentanţii lor legali. Cei cu capacitate de exerciţiu restrînsă se pot împăca cu încuviinţarea persoanelor prevăzute de lege.

(4) Împăcarea nu se aplică în cazul persoanelor care au săvîrşit asupra minorilor infracţiuni prevăzute la art. 171-1751, 201, 206, 208, 2081 şi 2082.

11 aprilie 2023