Pe cat de legala este invinuirea inaintata si condamnarea respectiv. Aplicarea corecta a retroactivitatii legii penale

21 mai 2017 48

Am fost recunoscut culpabil de savirsirea infractiuni prevazute de art. 190 Alin.(5) CPRM pentru un sir de actiuni culpabile savirsite in perioada anilor 2008-2008.
Insa dupa kite cunoastem ca prin Legea nr. 277-XVI din 18.12.2008 pentru modificarea si completarea CPRM, la art. 190 a fost adaugat Alin. (4) si Alin. (5).
Intrebare: Puteam fi eu condamnat in baza art.190 Alin.(5) pentru actiunile savirsite pina la intrarea in vigoare a Legii sus-mentionate si daca putea fi aplicate in cazul de fata prevederile art. 29 si art.30 CPRM? Sau actiunile trebuiau fi divizate aparte, cele savirsite pina la intrarea in vigoare a Legii date si cele savirsite dupa intrarea in vigoare?
Va multumesk.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Ion,

Caracterul infracţional al faptei şi pedeapsa pentru aceasta se stabilesc de legea penală în vigoare la momentul săvîrşirii faptei.

Legea penală care înlătură caracterul infracţional al faptei, care uşurează pedeapsa ori, în alt mod, ameliorează situaţia persoanei ce a comis infracţiunea are efect retroactiv, adică se extinde asupra persoanelor... mai detaliat care au săvîrşit faptele respective pînă la intrarea în vigoare a acestei legi, inclusiv asupra persoanelor care execută pedeapsa ori care au executat pedeapsa, dar au antecedente penale.
Legea penală care înăspreşte pedeapsa sau înrăutăţeşte situaţia persoanei vinovate de săvîrşirea unei infracţiuni nu are efect retroactiv.

Astfel, în cazul Dvs. nu pot fi aplicate prevederile art. 190 alin. (5), or ele nu era în vigoare la momentul săvârșirii infracțiunii.

21 mai 2017