Pe numele cui platesc pensia de intretinere?

29 mai 2020 93

Bună ziua. Am o hotarare judecatoreasca pentru marirea pensiei de intretinere a minorului in varsta de 16 ani. In hotarare scrie ca instanta admite actiunea civila formulata de reclamantul minor asistat de reprezentantul legal (mama acestuia) si ma obliga la plata unei pensii de intretinere in favoarea minorului. Intrebarea mea este: depun banii prin mandat poștal pe numele copilului? Mulțumesc frumos.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă debitoarea nu deschide o procedură executoriu atunci puteți prin virament sau fizic, ar fi bine să întocmiți și un act de predare primire dacă inminati banii fizic ca să puteți proba într-un eventual litigiu achitarea.

Dacă există o procedură de executarea atunci plata se face pe contul bancar al... mai detaliat executorului.

1 iunie 2020