Pedeapsa penala

8 octombrie 2020 44

Buna ziua. Sunt invinuit pe art.190 alin.1 CP. As dori sa stiu ce pedeapsa imi poate fi aplicata. E posibil sa mi se aplice o pedeapsa conditionata?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Victor,
Nimeni nu poate sa cunoasca ce pedeapsa urmeaza sa aplice instanta. Daca vinovatia dvs este probata in afara oricarui dubiu, Instanta este tinuta sa aplice o pedeapsa in limitele amenzii 550 UC-850UC, munca de la 120 ore pana la 240 ore, sau inchisoare pană la 3 ani.... mai detaliat Instanta urmeaza sa individualizeze pedeapsa in dependenta de gravitate, implicare, urmari, etc. Cel mai bine sa consultati aceasta chestiune cu avocatul dvs. el trebuie sa cunoasca si este obligat a va consulta in privinta aceasta.

8 octombrie 2020
  • Jurisconsult

Buna, dl. Victor colegul meu corect v-a orientat, eu am să fiu mai precis ce spune Codul penal Articolul 190. Escrocheria
(1) Escrocheria, adică dobîndirea ilicită a bunurilor altei persoane prin inducerea în eroare a unei sau a... mai detaliat mai multor persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în privinţa naturii, calităţilor substanţiale ale obiectului, părţilor (în cazul în care identitatea acestora este motivul determinant al încheierii actului juridic) actului juridic nul sau anulabil, ori dacă încheierea acestuia este determinată de comportamentul dolosiv sau viclean care a produs daune considerabile,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 850 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani. Eu am o întrebare, ce avocat ai la dispoziție, de ce el nu v-a orientat ce prevede art. 190 al.1 CP, eu consider, că avocatul DMS e mudac, ține în secret, sînt femr convins, că DVS v-ați cheltuit cu dînsul, ai posibilitate să te duci la dînsul și să ceri onorariul, bine.

8 octombrie 2020