Penalitate de intarziere la rambursarea creditului

16 septembrie 2024 0

Buna ziua. As dori sa aflu cum se calculeaza penalitatile de intarziere la un credit? Suma creditului a fost de 60.000 lei. Nu am reusit sa rambursez 1.200 lei. Creditorul sustine ca penalitatea se calculeaza pentru tot corpul creditului (60.000 lei) si nu doar pentru cei 1.200 lei. Este corect?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Maria, în primul rând DVS trebuie să citiți însuți contractul de creditare, în care este stipulat penalitatea corespunzătoare. Dacă creditorul s-a referit la toată suma, înseamnă el e corect, penalitatea nu se împarte, cum socotiți DVS, e o abirație.

16 septembrie 2024
Oxana Camaeva
  • Avocat

Buna ziua, inteleg ca vorba merge despre dobinda de intirziere ( in %). Ea trebuie sa fie stipulata in contract. De obicei se scrie ca se calculează din suma restanta, dar poate in cazul dvs este altfel. Dace totusi e scris ca din suma creditului, fiti atenta ca ,... mai detaliat conform Legii privind contractele de credit pu consumatori, dobânda de întârziere se aplica la sumele restante. Daca in contract e scris ca este o penalitate, ea nu poate depasi 0,04% din valoarea totala a creditului.

17 septembrie 2024