Penalitate de intirziere

13 ianuarie 2020 81

Exista o lege unde este indicat ca penalitatea nu poate fi mai mare ca suma de baza datorata? A fost calculata o penalitate stabilita de Codul muncii si a rezultat o penalitate mai mare decat datoria initiala.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
în cazul litigiilor de muncă situația este mai specifică, astfel, opinia mea, calculați continuu și fără limitări de cuantum.
în partea ce ține că penalitatea nu urmează a fi mai mare decît datoria este o regulă nescrisă, prevăzută în careva recomăndări a CSJ, pentru cauze comerciale.

14 ianuarie 2020