Penalitate în cazul nerespectaării termenului de dare în exploatare a bunului imobil

27 august 2019 212

Bună ziua. În 2017 am semnat un contract de investiții cu o companie de construcții. Bunul imobil urma să fie dat în exploatare in semestrul I a anului 2018. Până acum, acest lucru nu s-a întâmplat. În contractul încheiat cu dezvoltatorul nu sunt incluse clauze cu privire la penalitate în cazul nerespectării acestui termen. Ce penalitate se aplică conform codul civil pentru această întârziere? Este de menționat faptul că în contract este stipulată penalitatea pentru neachitarea de către investitor conform graficului în mărime de 0,05 % pentru fiecare zi de întârziere.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Răspunsul la întrebarea ridicată de către Dvs îl regăsiți în Legea Nr. 105 din 13.03.2003 privind protecția consumatorilor la articolul 32 (27) Responsabilitatea vînzătorului, prestatorului pentru încălcarea termenelor stabilite.

De asemene, atrageți atenția și la prevederile legale ce se referă la drepturile consumatorului.

Mai jos aveți link-ul de acces la lege:
http://lex.justice.md/md/340558/

Succes.

27 august 2019