Penalități abuzive și șantajul colectorilor de datorii

21 mai 2022 114

Bună ziua. În luna martie 2022, Guvernul a aprobat proiectul de lege care vizează reglementarea activităților de microfinanțare. Cum pot benificia de scutirea de penalități abuzive din partea companiilor de colectare? Ei afirmă că dacă le achit lor datoria, nu am treabă cu executorul judecătoresc. Dar cum rămâne cu acesta, cine îi achită onorariul? Ce drept au ei să încaseze datoria în locul executorului?

Jurist comments 3

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Mariana.

Companiile de colectare a datoriilor de regulă încheie contracte de cesiune de creanță prin care acestea se ocupă de încasarea datoriilor în locul creditorilor. Trebuie citite la concret condițiile contractului pentru a aprecia legalitatea sau abuzul la calcularea penalităților și eventualelor dobânzi de întârziere. Dacă este posibil să... mai detaliat postați fotografiile documentelor pe care le aveți cu link prin Google Drive sau One Drive.

Merci.

23 mai 2022
  • Jurisconsult

Buna Mariana, activitate colectorilor în țară este ilegală. Se poate de iniția o cerere la poliție, conform Codul penal Articolul 189. Şantajul

(1) Şantajul, adică cererea de a se transmite bunurile proprietarului, posesorului sau deţinătorului ori dreptul asupra acestora sau de a săvîrşi alte acţiuni cu caracter patrimonial, ameninţînd cu... mai detaliat violenţă persoana, rudele sau apropiaţii acesteia, cu răspîndirea unor ştiri defăimătoare despre ele, cu deteriorarea sau cu distrugerea bunurilor proprietarului, posesorului, deţinătorului ori cu răpirea proprietarului, posesorului, deţinătorului, a rudelor sau a apropiaţilor acestora,

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 750 la 950 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 3 la 5 ani.

(2) Şantajul săvîrşit:

a) - exclusă

b) de două sau mai multe persoane;

c) cu aplicarea violenţei nepericuloase pentru viaţă sau sănătate;

d) prin ameninţare cu moartea;

e) cu deteriorarea ori distrugerea bunurilor

f) împotriva donatorilor partidelor politice sau ai concurenţilor electorali.

se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 7 ani cu amendă în mărime de la 850 la 1350 unităţi convenţionale.

(3) Acţiunile prevăzute la alin.(1) sau (2):

a) săvîrşite de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală;

b) săvîrşite cu aplicarea armei sau a altor obiecte folosite în calitate de armă;

c) însoţite de violenţă periculoasă pentru viaţă sau sănătate;

d) săvîrşite cu deosebită cruzime;

e) urmate de dobîndirea bunurilor cerute;

f) soldate cu alte urmări grave,

[Art.189 al.(3), lit.f) textul „soldate cu alte urmări grave” declarat neconstituțional prin HCC24 din 17.10.19, MO338-343/15.11.19 art.207; în vigoare 17.10.19]

se pedepsesc cu închisoare de la 7 la 10 ani cu amendă în mărime de la 1850 la 2350 unităţi convenţionale.

(4) Acţiunile prevăzute la alin.(1), (2) sau (3), însoţite de răpirea proprietarului, posesorului sau deţinătorului, a rudelor sau a apropiaţilor acestora,

se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 13 ani.
(5) Acţiunile prevăzute la alin. (1), (2), (3) sau (4) săvîrşite în proporţii mari

se pedepsesc cu închisoare de la 11 la 13 ani.

(6) Acţiunile prevăzute la alin. (1), (2), (3) sau (4) săvîrşite în proporţii deosebit de mari

se pedepsesc cu închisoare de la 13 la 15 ani. Mai detailat puteți apela la viberul de pe telefonul +37368669950.

23 mai 2022
Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Cererea la cu privire la dosar penal pentru șantaj nu are șanse și nu este rezonabilă. Va fi o irosire inutilă de timp.
Companiile de colectare de datorii activează perfect legal. Altă întrebare este legitimitatea penalităților, dobânzilor de întârziere din punct de vedere a raporturilor de drept civil.

23 mai 2022