Penalități exagerate

25 iulie 2022 128

Bună! Cu 10 luni în urmă am cumpărat un telefon în credit, suma totală cu tot cu dobândă fiind 15.900 lei. Am achitat cu regularitate în fiecare lună și mi-au rămas să achit doar 3.000 lei. Recent, însă, datorită unor circumstanțe, nu am putut achita timp de 45 zile și au fost calculate penalități, suma datorată ajungând la 9.500 lei, ceea ce mi se pare exagerat. Este legal acest lucru sau ce pot să fac în cazul dat ca să reduc suma datoriei?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Noroc Vadim, verifică ce este indicat în contractul de creditare, care este penalitatea. Tu poți să faci o mică matematică și să le aduci la cunoștință printr-o cerere scrisă șeful firmei. Mai detailat poți apela la viberul de pe telefonul +37368669950.

26 iulie 2022