Penalitati foarte mari la companiile de microfinantare

24 noiembrie 2019 194

Buna ziua. Prietena mea are luate mai multe credite la companiile de microfinantare. In ultimele luni ea nu a reusit sa achite deoarece a nascut si nu a avut suficienti bani. Acum companiile de microfinantare o suna si o ameninta ca merge pe la rude acasa ca sa anunte. Penalitatile sunt foarte mari.
Ca exemplu: Un credut de 2.000 a ajuns la 8.000. Altul de 4.000 - la 12.000. Aceste credite sunt pentru 21 de zile, la fiecare 21 de zile trebuie sa achite cam 1.600 pentru prelungire in caz ca nu achita suma initiala. Ei o ameninta cu judecata si ea nu stie ce sa faca in cazul dat deoarece penalitatile in total sunt foarte mari. Ea are 2 copii minori la intretinere si se afla in concediu de maternitate. Ce poate intreprinde in acest caz?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Sa nu mai achite asa-numitele taxe pentru prelungire!
Trebuie de calculat cit s-a achitat pina acum, si eventual, de vazut cit este datoria reala.
Puteti sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

24 noiembrie 2019