Penalități uriașe la credit nebancar

2 martie 2023 286

Bună ziua! Am contractat un credit nebancar la o companie, am luat 786 dolari SUA, echivalentul a 15.000 de lei (dintre care 2.500 mi i-au luat din credit cu titlu de comision de acordare). Cand am incetat sa achit ratele, datoria constituia 490 dolari. Am 139 de zile de intarziere si acum trebuie sa achit 24.000 de lei. Abia acum am observat in contract ca penalitatea pe zi constituie 1%. Este legala o penalitate atat de mare?

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

(7) Se interzice:

a) aplicarea ratei dobânzii de credit anuale specificate în contractul de credit dacă aceasta depășește 50%, iar toate celelalte plăți aferente (comisioane, taxe, penalități, dobânzi de întârziere și orice alt tip de plată), cu excepția dobânzii, pe o zi de credit depășesc 0,04% din valoarea totală a creditului;

Trebuie... mai detaliat de revizuit clauzele contractuale, dacă acestea sunt abuzive ele pot fi anulate.

3 martie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună, dl Andrei. Aceasta este o clauză abuzivă și trebuie să înaintați o cerere în judecată privind nulitatea ei.

Articolul 329. Nulitatea absolută de protecție
a consumatorului
(1) În contractele cu consumatorii sînt nule clauzele abuzive, precum și clauzele prin care se derogă de la dispozițiile legale de la care este interzis... mai detaliat a se deroga în detrimentul consumatorului (nulitatea de protecție).

Articolul 1077. Clauzele considerate abusive
(1) Sînt considerate abuzive clauzele care nu au fost negociate individual și au ca obiect sau efect:
6) solicitarea de la consumatorul care nu și-a executat obligația fără justificare a unei penalități disproporționate în raport cu prejudiciul cauzat prin neexecutarea obligațiilor contractuale.

3 martie 2023
  • Jurisconsult

Buna Andrei, sunt de acord cu celea menționate de colegii mei dl. Sergiu și d-na Tatiana, dar vreau să mai adaug la celea menționate, DVS sunte în drept să verificași în cât de corect compania de creditare, au dreptul să activeze în țara noastră cu valuta străină. DVS în cererea... mai detaliat de chemare în judecată să solicitați să vă prezintă un document, dacă firma dispune de autoritate de la BNM pentru activitate cu valuta străină.

4 martie 2023