Pensia alimentara

1 iulie 2020 165

Buna ziua. Sotul meu trebue sa plateasca pensie alimentara copilului in marime de 1.200 lei lunar incepand cu data de 20 februarie 2019. Nu a achitat niciodata, afirmand ca a atacat hotararea la Curtea de Apel. Dupa un an am aflat ca, de fapt, nu a atacat acea hotarare. Acum s-a adunat o suma restanta mare. Ce pot face in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
mergeți la instanța de judecată unde sa pronunțat hotărîrea de încasare a pensiei de întreținere și depuneti la cancelarie, solicitînd eliberarea titlului executoriu dacă nu îl aveti la mină.
Ulterior, cu titlul executoriu mergeți la executor și depuneți titlul pentru încasare forțată dacă soțul refuză să achite benevol.

1 iulie 2020