Pensia alimentara

5 martie 2021 17

Soțul meu este cetățean rus, e plecat acuma și nu vrea sa contribuie la intretinerea celor trei copii minori pe care ii avem impreuna. Nu am divorțat inca, dar urmează. E posibil sa-l acționez în judecata ca să plătească pensia alimentară? Am șanse sa primesc ceva bani, dacă e cetățean rus? Nu știu exact ce venit are, plus domiciliul pe care îl cunosc e cel din certificatul de căsătorie, dar s-ar putea să și-l fi schimbat de atunci.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Mihaela, e posibil să-l acostați în instanță pentru a obține pensia alimentară. E posibil între țările noastre Moldova și Rusi să fie încheiate Coinvenția relațiilor juridice. După ce faceți rost de hotărîrea instanței, depuneți o cerere la Ministerul Justiției să contribue să fie expediată hotărîrea instanței în adresa... mai detaliat Ministerul Justiției a Rusiei pentru a fi pus în executare. Concomitent să facți rost de titlu, toate documentele : hotărîrea și titlu să fie traduse oficial la Ministerul Justiție în varianta rusă pentru a fi prezentate și trimise Rusiei.

6 martie 2021