Pensia alimentara

22 mai 2019 127

Buna ziua! Dupa divortul parintilor, tatal a fost lipsit de drepturile parintesti din cauza neachitarii pensiei alimentare. Noi (copiii lui) avem 30, respectiv 26 ani. Lui i-a venit scrisoare de la judecata sa achite pensia alimentara de pe parcursul anilor (o suma mare). Putem noi anula aceasta incasare a banilor, sa nu achite nimic si cum e procedura (trebuie si fratele sa fie prezent sau nu)? Multumesc.

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Specificati va rog pensia alimentare urma sa fie achitata pentru intretinerea carui copil minor, or era indreptata spre unul din dvs care deja a-ti atins virsta majoratului?

Totodata, dvs nu puteti solicita o astfel de actiunea dat fiind faptul ca de gestionarea banilor urma sa se ocupe mama la intretinerea... mai detaliat caruia se afla copilul minor.

22 mai 2019

Cind parintii au divortat si a fost lipsit de drepturi noi eram minori,12 ani si 8 ani,tot atunci a si fost dat la alimente si tocmai acum i-a venit instiintare sa achite suma pe toti anii pentru ambii,mama e decedata.Noi putem anula sa nu mai plateasca nimic si e obligat... mai detaliat parintele decazut din drepturi sa plateasca pina la majorat?Multumesc pentru raspuns.

23 mai 2019

Mama a decedat dupa majoratul nostru

23 mai 2019