Pensia alimentara

28 octombrie 2021 125

Buna ziua. Suntem divortati de 10 ani, avem un copil de 12 ani. In toata aceasta perioada, de la divort incoace, fostul sot nu a achitat pensia alimentara, deoarece nu am cerut prin instanta. Daca acum il dau in judecata ca sa plateasca pensia alimentara, voi putea cere de la el si pensia pe anii din urma? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua, pensia de întreţinere se încasează de la data adresării în instanţa judecătorească.
Totuși, în anumite cazuri pensia de întreţinere poate fi încasată pentru perioada anterioară adresării în instanţa judecătorească dacă se va stabili că fostul soț s-a eschivat de la plata pensiei.

29 octombrie 2021