Pensia alimentară

16 iulie 2023 3

Bună ziua. Spuneți-mi, vă rog, ca să cer de la fostul soț pensie alimentară, am nevoie de avocat ?

Jurist comments 3

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna seara. Dacă dvs aveți posibilitatea de a întocmi cererea de chemare în judecată și a participa în ședința, atunci nu aveți nevoie de avocat.

16 iulie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, cadrul legislativ al Republicii Moldova nu instituie ca obligație să fiți asistată de un avocat în cadrul acțiunii civile privind încasarea pensiei de întreținere.
Dvs puteți singură să întocmiți cererea de chemare în judecată și a participa în instanță. Dacă aveți nevoie de un model de cerere puteți... mai detaliat să mă contactați, pentru a vă expedia un model.
Succes !

17 iulie 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Cristina.
Desigur puteți fără reprezentant/avocat. La speța dvs mai este nevoie de a stabili domiciliul minorului cu mama.
Este foarte important cum este formulată cererea de judecată, motivarea invocată, desigur și probatoriu anexat. Nu în ultimul rînd susținerea acțiunii în procesul ședințelor de judecată.
Recomand insistent de a obține o consultație detaliată... mai detaliat la un avocat.
Succese.

30 august 2023