Pensia alimentară.

3 septembrie 2020 367

Buna ziua. Achit pensia alimentară deja de 2 ani, necatand la faptul că nu sint angajat oficial. E copilul meu și ma stradui să fie bine, vreau să-l văd mai des, încerc să-i cumpăr dulciuri, produse alimentare, îi mai dau si bani de cheltuială etc. Dar mama copilului e impotriva ca eu sa-i dau pachete și în genere i-a interzis copilului să se vadă și să vorbească cu mine, chiar și la telefon. O intereseaza doar să-i transmit banii pe card și c\t mai mult. Eu sint tatăl copilului, instanta a decis o sumă si eu o achit, dar eu vreau să-l mai ajut cu ce pot. Acum sunt disperat și nervos, nu vreau să-i transmit banii mamei copilului, pentru ca nu mă lasă să-l văd. E posibil cumva sa fac un card pe numele copilului și să aibă acces la bani cand atinge majoratul? Copilul are 14ani.

Jurist comments 1

Mihail Prepeliță
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii
  • Contravenţii rutiere

Este posibil de deschis un cont bancar pe numele minorului. Extragerile se vor putea face doar în cazul necesității și interesele minorului. Extragerea poate fi făcută doar cu autorizarea consiliului de familie sau a autorității tutelare.
În cazul în care nu vă puteți vedea cu copilul, propun să înaintați o cerere... mai detaliat în instanța de judecată pentru stabilirea graficului de întrevedere cu copilul.

4 septembrie 2020