Pensia alimentară

20 ianuarie 2020 135

Fostul soț achita permanent pensia alimentară la data de 3, cum este stabilit în hotărârea judecătorească. Acum a întârziat cu 17 zile, iar executorul îmi spune că el are la dispoziție o lună. E posibil așa ceva?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Urmează să indicați cum a hita soțul pensia alimentară, i se reține din salariu sau el fizic achită pensia, în orice caz în caz de neplata executorul este obligat să ia toate măsurile necesare față de acesta ca să achite și nu întârzie efectiv cu plata acesteia.

20 ianuarie 2020