Pensia alimentara

21 ianuarie 2022 120

Buna tuturor! Fostul sot, care potrivit hotararii de judecata trebuie sa achite pensie alimentara, se afla peste hotare. S-au acumulat datorii, iar executorul nu-si prea face treaba. Instanta a decis ca fostul sot trebuie sa achite 1/4 din toate veniturile, dar nu mai putin de 1.000 lei. El achita fix 1.000 de lei, desi are venituri mai mari. Vreau sa cer recalcularea marimii pensiei, inclusiv pe perioada trecuta. Care este procedura?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Ana, sunteți în drept să ceriți recalcularea pensiei alimentare dar trebuie să aveți probe referitor la veniturile obținute de ex. soțul.

22 ianuarie 2022