Pensia alimentară

11 martie 2019 97

Buna ziua. În decembrie 2018 am divorțat de soț, copilul minor rămânând in grija mea (mama) si prin instanta judecătorească s-a hotărât ca tata copilului trebuie sa achite lunar pensia alimentara de 1/4 din totalul veniturilor. Vreau sa mentionez ca fostul soț este stabilit cu traiul in Belgia (legal) si ca veniturile lui sunt declarate (nu este salariat, ci independent). Intrebarea mea este: din ce venituri își va achita el datoria - din minimul pe economie din Moldova sau din veniturile declarate din Belgia?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Inacasarea urmeaza a fi facută din venitul acestuia obținut indiferent de faptul unde acesta se află.

11 martie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ana,

Ar fi cazul să consultați un avocat belgian în legătură cu posibilitatea recunoașterii și încuviințării executării hotărârii judecătorești adoptate de instanța de judecată moldovenească în Belgia.
Aceasta ar fi mai eficient în caz că e posibilă recunoașterea hotărârii judecătorești în Belgia.

11 martie 2019