Pensia alimentară

19 aprilie 2024 3

Bună ziua. Pe data de 8 aprilie am avut judecata privind divorțul și pensia alimentară. Am hotărârea care spune că fostul soț trebuie să achite pensia alimentară imediat după expirarea a 15 zile de la data pronunțării hotărârii. Acesta va face plata printr-un executor judecătoresc sau trebuie să fac eu ceva?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Cristina, să fie corect și legim, DVS sunteți în drept să apelați la un executor, ca ultimul să întreprindă toate acțiunele pentru al obliga pe ex.soți să vă achite pensia alimentară pentru asta trebuie să faceți rost de titlu executoriu, este așa document, care este emis de... mai detaliat judecătorul, care a semnat hotărîrea dată. Mai înscut de adresezi la secretara judecătorului să vă scrie un așa document, care mai apoi o să fie semnat de judecător, vă duceți la oricare executor din raion și-l obligați să execute hotărârea.

20 aprilie 2024
  • Avocat

Bună ziua,
Hotărîrea prin care se solicită încasarea pensiei de întreținere este executorie din momentul pronunțării, respectiv puteti solicita titlul executoriu imediat ce a fost pronunțată hotărîrea. În cazul în care fostul soț nu execută benevol hotărîrea instanței dvs vă adresați cu titlul executoriu executorului judecătoresc.

22 aprilie 2024