Pensia alimentară

11 august 2021 21

Bună ziua! Fostul soț din momentul divorțului (decembrie 2019) nu și-a onorat deloc obligația de a achita pensia alimentară pentru 2 copii minori. Executorul zice că nu are ce urmări (nu are bunuri, nici mobile, nici imobile). Ce ajutoare (indemnizații, compensații) sunt prevăzute de stat pentru susținerea copiilor unde doar mama e unicul întreținător? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Diana, încercați să apelați la Legea cu privire indemnizații, dar pot să vă spun, că părinții sunt datornici să întrețină copii.

13 august 2021