Pensia alimentara

12 decembrie 2018 59

Am un copil de 11 luni si sunt divorțată. Copilul s-a nascut cand eram inca casătorita, in certificatul de nastere al copilului este indicat ca tata fostul soț, doar ca el nu este tatal biologic al copilului. Pot cere de la el pensie alimentară?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Teoretic aveți acest drept, însă tatăl poate înainta o acțiune reconventională privind contestarea paternității, iar dacă se confirma ca nu este tată Dvs o să suportați toate cheltuielile de judecată, inclusiv de expertiză și cheltuielile de asistență juridică în cazul în care fostul soț va fi reprezentat de către un... mai detaliat avocat/avocat stagiar.

12 decembrie 2018