Pensia alimentara

11 martie 2020 61

Sunt divortata si fostul sot platesta pensia alimentara. Unul din copii a decis sa stea cu el, fara decizia judecatoreasca. Daca nu-l scot de la pensia alimentara, ce consecinte poate avea asta pentru mine? Va multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Elizaveta!

Soțul ar putea eventual să înainteze împotriva Dvs o acțiune pentru îmbogățire nejustificată, cu condiție că în toată această perioadă a achitat pensia de întreținere pentru copilul care locuia cu el.
Totodată, fie Dvs, fie tatăl sunteți în drept să depuneți o nouă acțiune cu privire la schimbarea domiciliului... mai detaliat minorului în cauză.

Succes.

16 iunie 2020