Pensia alimentara

24 mai 2019 88

Bună ziua! Vreau sa divorțez de soția mea cu care avem un copil de 1 an și 3 luni. Eu locuiesc în Austria. Vreau sa știu: dacă divorțez în Romania, pensia pentru intretinerea copilului se calculează în funcție de salariul de aici sau minimul din Romania?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Aici exista elemente de extranietate și se va decide legea cărui stat se aplica totuși urmeaza de știut cetățeni ai cărui stat dvs sunteți ...o soluție ar fi totuși dacă divorțați in România să fie aplicată legislația română astfel va avea loc cum ați relatat dvs.

26 mai 2019