Pensia alimentară

26 ianuarie 2023 75

Добрый день. Развелся с женой 5 лет назад. Суд установил платить 1/4 часть с моей зарплаты на алименты. На данный момент бывшая жена хочет чтобы я платил больше алиментов и говорит что подаст в суд, но я официально не работаю и других доходов у меня нету. Подскажите, пожалуйста, как может решить суд и добьется ли она своего.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Andrei.
Codul familiei prevede la art.75
(2) Cuantumul cotelor stabilite la alin.(1) poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante.

În ședința de judecată trebuie să demontrați că aveți sau nu aveți venit stabil din care să... mai detaliat fie încasat sume proncetuale.
În practică, desigur depinde și de alte circumstanțe, dar este tendința de a stabili pensia de întreținere în valoare fixă în jur de 1500 lei pentru un copil.

27 ianuarie 2023