Pensia alimentara

15 februarie 2022 153

Buna ziua. De 10 ani nu am mai plătit pensia alimentara. Sunt plecat peste hotare de mulți ani si nu am știut ca fosta sotie a cerut prin instanta incasarea pensiei alimentare. Acum am aflat ca sunt dat in căutare. Vreau sa stiu care sunt consecintele pentru mine. Copilul si mama acestuia sunt plecati din Republica Moldova de 8 ani.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Dumitru, eu vreau să-ți atenționez, la noi în țară răspundere penală pentru pensia alimentară nu este, E un litigiul civil, executorul judecătoresc te-a dat în căutare, cu scopul de a te găsi, fiindcă s-a acumulat o mare datorie la pensia alimentară față de ex. soție. O să fie normal,... mai detaliat dacă DVS o să vă clarificați cine din executori se ocupă cu căutarea DVS pentru a vă prezenta la el. Dacă doriți ceva mai amănunțit, puteți să mă contactați la viberul de pe telefonul +37368669950.

16 februarie 2022