Pensia alimentara

29 octombrie 2017 35

Pot cere sotului sa plateasca pensia alimentara daca nu sintem divortati oficial?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da ...nu are nici o legatura statutul civil al dstra cu obligatiunile parintesti !

30 octombrie 2017
Irina Burac-Mihalachi
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua!
Aveti posibilitatea sa incheiati la notar un contract privind plata pensiei alimentare sau sa negociati o tranzactie la mediator privind plata pensiei, care in rezultat va avea putere de lucru judecat si nu va trebuie sa mergeti pe cale judecatoreasca. In practica, in litigiile familiale incerc mereu sa... mai detaliat aduc partile la o tranzactie, consider ca e varianta perfecta pentru ambele parti, dar si pentru copil.

30 octombrie 2017