Pensia alimentara

27 noiembrie 2017 49

Buna seara. As vrea sa va intreb daca este corect ca un tata sa plateasca pensia alimentara concomitent in doua tari. Precizez ca familia, inclusiv copilul, se afla peste hotare. Sentinta de divort a fost facuta in ambele tari. Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Bianca,

Sentința se referă la cauze penale, în cazul dvs este vorbă de o hptărâre a instanței judecătorești.

O hotărâre de divorț poate fi recunoscută în altă țară ci nicidecum să existe 2 hotărâri și 2 divorțuri pe numele acelorați persoane. Asfel, persoana paote fi obligata doar la palta unei... mai detaliat pensii alimentare stabilita de o hotărâre a instanței judecătorești recunsocută ulterior și în strainătate.

27 noiembrie 2017
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Totusi, daca cel obligat la plata pensiei de intretinere detine bunuri/venituri in 2 tari - executarea si incasarea pensiei de intretinere s-ar putea face, in anumite circumstante, in ambele tari.

30 noiembrie 2017